Magia natury

Magia natury

11 lipca 2015

Kawa - zdrowa czy niezdrowa?

Działanie kawy na nasz organizm od dawna jest tematem do rozważań: czy kawa jest zdrowa, czy działa na nas niekorzystnie? Jak wiadomo zawsze są jakieś plusy i minusy, sporo produktów działa na coś dobrze, a na coś szkodzi. Rzecz w tym aby używać je rozważnie i indywidualnie dopasować do swojej sytuacji.

Informacje o kawie są bardzo różne i ciężko dojść do jakiegoś wniosku, słysząc z jednej strony pozytywne, a z drugiej strony negatywne informacje. Zacznijmy od tego, że pod nazwą "kawa" nie zawsze znajdziemy to samo. Trzeba zaznaczyć, że np. w naszym kraju kawa sprzedawana w sklepach jest gorszej wartości niż np. we Włoszech. Poza tym pamiętajcie, że kawa rozpuszczalna nie ma nic wspólnego z kawą. Natomiast niby zdrowa kawa bez kofeiny to tylko chwyt marketingowy wielkich przedsiębiorstw, które zarabiają na tym spore sumy, nie wierzcie w takie bajki.

Zdaniem znanego rosyjskiego lekarza i naturopaty - Iwana Nieumywakin, który napisał wiele książek o medycynie naturalnej - kofeina jest swego rodzaju narkotykiem, ponieważ działa na mózg, który stopniowo zaczyna się od niej uzależniać. Wiemy na pewno, że kawa nie nawadnia organizmu, wydalamy więcej płynów, niż wypiliśmy kawy, ponieważ działa ona na nerki. Kofeina sprzyja odwodnieniu organizmu, a przy towarzyszącym zmęczeniu, pobudzając sztucznie ciało i mózg jeszcze bardziej odwadnia organizm.

Dlaczego kawa wpływa na bezsenność?
Kawa to napój pobudzający, kofeina w niej zawarta powstrzymuje produkcję melatoniny, która wpływa na nasz sen. Dlatego też nie jesteśmy po niej śpiący.

Niekorzystne działanie kawy na nasz organizm.
Kawa doprowadza do szybkiego zużywania się energii, w konsekwencji do zakłóceń pamięci i koncentracji. Kofeina sprzyja pobudzeniu układu sercowo - naczyniowego, dlatego u osób, które nadużywają napojów kofeinowych kłopoty z sercem pojawiają się do 3 razy szybciej.

Słyszałam również korzystne opinie na temat kawy. Prawdopodobnie ma ona dobry wpływ przy zapobieganiu raka i powinno się pić przynajmniej filiżankę dziennie. Ciężko określić czy może to być prawda. W tym przypadku trzeba by znać dokładnie jej działanie na nasz organizm.
Natomiast zastanawia mnie jedna sprawa. Mówią, że kawa sprzyja odchudzaniu. To ciekawe, ponieważ kawa sprzyja odwadnianiu organizmu, a otyłość związana jest z odwodnieniem, więc nie widzę tu dobrego wpływu.

Powiem szczerze: jestem za zdrowym trybem  ale, żeby tak konkretnie zdrowo się odżywiać w dzisiejszych czasach, trzeba by nic nie jeść i nie pić bo wszystko jest niezdrowe. Dlatego też wydaje mi się, że nie nadużywając tego napoju raczej nie zrobimy sobie krzywdy. Pijąc jedną czy dwie kawy dziennie, (oczywiście kawy prawdziwej, a nie tylko z nazwy) pamiętajmy jednak o spożywaniu dużej ilości wody.2 komentarze :

  1. Uwielbiam kawę, szczególnie tę tradycyjną parzoną po turecku. Piję nie więcej niż 1 kubek dziennie, aby nie przesadzać ale to że kofeina uzależnia to chyba jest niestety prawdą :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę że jedna kawa dziennie to chyba powinna wyjść nam na zdrowie :) też wolę parzoną kawę ale po turecku jeszcze nie piłam... może też by mi zasmakowała :)

      Usuń