Dzisiejszy temat chcę poświęcić farbowaniu włosów naturalnymi produktami. Wiadomo, że w farbach do włosów jest dużo chemii, że niszczą włosy. Niektórzy nawet nie mogą farbować włosów farbami ze względu na uczulenie. Widziałam taki przypadek, co dzieje się ze skórą osoby z uczuleniem po zastosowaniu farby z amoniakiem. Coś niewyobrażalnego. Tak więc warto pomyśleć o naturalnych metodach zmieniania koloru włosów, przecież już nasze babcie i prababcie używały takich środków aby nieco zmienić kolor.
Nieco... no właśnie, bo jednak tak mi się zdaje, że naturalnie możemy nieco zmienić odcień, a nie całkiem zmienić kolor tak jak w przypadku farby.
Tak więc w zależności od tego na jaki kolor farbujemy włosy i jak bardzo różni się on od naszego naturalnego możemy wybrać jaki środek używać. Jeśli tylko lekko rozjaśniasz włosy lub chcesz nadać im ładne refleksy, nie ma potrzeby, żeby niszczyć włosy chemicznymi farbami. W takim wypadku możesz sięgnąć po naturalne środki.
Podam kilka przepisów na naturalne rozjaśnianie włosów. Nie wypróbowałam ich, oprócz jednego tylko, który trochę próbowałam ale nie znam końcowego efektu, mianowicie rozjaśnianie rumiankiem. Nie znam końcowego efektu, ponieważ użyłam go zaledwie 2-3 razy i przestałam. Mogę napisać tyle, że na pewno trzeba płukać nim włosy przez jakiś czas aby uzyskać efekt, również zależne będzie to od koloru włosów. Moje włosy farbowałam jakiś czas temu na jasny brąz ale tak się sprały, że teraz mam coś w rodzaju rudawo - żółtych. Po płukance z rumianku mam żółte plamy na ręczniku więc stwierdziłam, że jak mi rozjaśni to i tak będę mieć żółtawy kolor dlatego jak na razie przestałam go stosować.
Teraz kilka przepisów, może któryś już próbowałyście? Jeżeli tak to podzielcie się opiniami.
Naturalne rozjaśnianie włosów:
1. Korzenie rabarbaru
1 szklanka sproszkowanych korzeni rabarbaru ( dostępne w sklepie zielarskim)
sok z cytryny
gorąca woda
Sproszkowane korzenie mieszamy w mikserze z sokiem z cytryny i gorącą wodą aż powstanie gęsta papka. Pozostawiamy ją pod przykryciem na ok 15 min. Po umyciu włosów rozsmarowujemy papkę na włosach równomiernie płaskim pędzlem. Dobrze przykryć głowę czepkiem i owinąć ręcznikiem, żeby kolor lepiej chwycił. Czas działania zależy od koloru włosów i jego struktury, a także od pożądanego koloru wyjściowego.
Korzeń rabarbaru zasobny w skrobię i witaminy pielęgnuje włosy, a przy regularnym stosowaniu doprowadza do trwałego rozjaśnienia. Rabarbar nadaje jasnym włosom złoty blask i naturalną barwę.
2. Rumianek
garść suszonych kwiatów rumianku
1/2 l wody
Rumianek wrzucamy do wrzątku i gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu ok 15 min. Następnie odcedzamy napar i studzimy. Włosy płuczemy po każdym umyciu.
3. Pędy rabarbaru
3 świeże łodygi rabarbaru
2 szklanki wody
Rabarbar kroimy na drobne kawałki, wrzucamy do rondelka, zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu 30 min. Po odcedzeniu stosujemy jako płukankę do włosów.
Wersja 2:
Do przygotowanego powyżej wywaru dodajemy 1-2 łyżki glinki kaolinowej i mieszamy, otrzymując gęstą pastę, którą nakładamy na umyte włosy i zakładamy czepek. Pastę trzymamy na włosach ok 20-60 min w zależności od pożądanego przez nas stopnia rozjaśnienia.
4. Rozjaśniająca pasta
1 szklanka mocnego naparu z rumianku
8 łyżek sproszkowanej glinki kaolinowej
1 żółtko jaja
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i nakładamy na włosy, zaczynając od nasady. Głowę okrywamy ogrzanym ręcznikiem. Trzymamy 20 min do 1h w zależności od podatności włosów na koloryzację. Pastę spłukujemy bieżącą, ciepłą woda i myjemy szamponem.
5. Kwiaty nagietka
garść świeżych lub suszonych kwiatów nagietka
1 l zimnej wody
1 łyżeczka soku z cytryny
Kwiaty zalewamy wodą i powoli pod przykryciem doprowadzamy do wrzenia, po czym gotujemy na wolnym ogniu przez 10 min. Po ostygnięciu płyn odcedzamy, przepuszczając przez papierowy filtr do kawy. Dodajemy sok z cytryny i przelewamy do butelki. Płynem płuczemy włosy po umyciu, rozświetla on włosy złotymi refleksami.
6. Koloryzujący szampon
1/3 szklanki świeżego rumianku
1/2 szklanki wody
1/2 szklanki łagodnego szamponu ( najlepiej dla dzieci)
2 łyżki gliceryny
Rumianek zalewamy wrzątkiem i odstawiamy pod przykryciem na ok 20 min. Po ostudzeniu, odcedzamy i dodajemy szampon i glicerynę. Dokładnie mieszamy.Szampon przelewamy do czystej butelki i zostawiamy na noc aby zgęstniał. Myjemy nim włosy tak jak zwykłym szamponem i starannie spłukujemy.
Apropo farbowania włosów farbami. Czy wiecie, że kolor naszych włosów po farbowaniu farbą wychodzi inaczej lub szybko się zmywa przez używanie odżywek? W odżywkach do włosów są silikony ( o składnikach szamponów i odżywek pisałam tu), które oblepiają nasz włosy, a przez to farba szybko się z nich zmywa.
Ciekawe czy te sposoby rzeczywiście działają! Ja troszkę chciałabym rozjaśnić - spróbuję wersję z rabarbarem, póki co mam naturalne delikatne odrosty, które też mi się podobają.
OdpowiedzUsuńRabarbar daje natychmiastowy efekt. Widziałam na blogach że dziewczynom od razu rozjaśnia. Wszystko oczywiście zależy od włosów. Ja narazie jednak próbuję nadal z rumiaankiem bo wyczytałam na pewnym blogu że kolor można ochłodzić bławatkiem, więc jak po rumianku będą zbyt żółte to wypróbuję. Jeżeli będą jakieś efekty to oczywiście opiszę:)
UsuńJak coś co obkleja włosów zmywa farbę, która jest WE włosie?
OdpowiedzUsuńChodzi o to, że farba nie wnika dobrze we włosy przez silikony i dlatego szybko się zmywa. A dodatkowo szampony z SLS bardziej ją jeszcze zmywają
UsuńCoś dla mnie, wracam do naturalnego koloru, ale chciałabym go trochę rozjaśnić :)
OdpowiedzUsuńTo rzeczywiście będzie fajne wyjście, włosy będą naturalne a robiąc np. płukanki kolor będzie trochę jaśniejszy. Bez odrostów i farbowania, a dodatkowo odżywią włosy :)
Usuń